Da bi kreirali kompjutersku simulaciju koja opisuje neku fizičku pojavu iz bilo koje oblasti fizike, potrebno je prilično znanja iz programiranja. To znači da, ako neko koje ekspert za fiziku, a želi da napravi simulaciju koja mu pomaže da izučava određenu fizičku pojavu, treba da potroši mnogo dodatnog vremena i truda da savlada onoliko programiranja koliko mu je potrebno da uspešno kreira neku čak i jednostavnu kompjutersku simulaciju.
Alat EJS(engl. Easy Java Simulation) je alat koji znatno olakšava kreiranje kompjuterskih simulacija, tako da omogućava fizičarima, a i drugim licima da uz neko minimalno znanje iz programiranja kreiraju kompjuterske simulacije simulacije.
Easy Java Simulation je program otvorenog koda, je deo paketa open source phisics(OSP) projekta, kreirane u programskom jeziku JAVA, kao i novija verzija Easy Javascript Simulation(EJSS), kreirane u JAVA programskom jeziku i omogućava kreiranje kompjuterskih simulacija u Javi ili Javascriptu.
U ovom članku će biti opisano pisanje javascript apleta.
EJS je dizajniran u Maurica univerzitetu, u Španiji
Programiranje korišćenjem EJS-a zasnovana je na MVC(Model View Controller) arhitekturi, koja predstavlja standard u arhitekturi, jer razdvaja vizuelni deo od računskog dela i podataka, kao i upravljanje istim.
Ejs se može preuzeti sa sajta EJS preuzimanje
Sa sajta treba preuzeti najnoviju stabilnu verziju ili neku stariju po potrebi. Ovaj tutorijal koristi verziju EjsS_5.3_180211.zip , vidi sliku ispod:
Zip arhivu treba raspakovati u neki željeni folder.
Sadržaj raspakovanog foldera sadrži u sebi sledeće foldere:
Ovde vidimo jar fajl EjsConsole za startovanje EJS-a, kao i tri foldera, od kojih je nama značjan workspace folder u kome se nalaze kreirane simulacije. Sadržaj workspace foldera:
U okviru foldera sources treba sačuvati simulacije tj. fajlove sa ekstenzijom .ejs ili .ejss u zavisnosti da li se prave java ili javascript simulacije.
U output folderu se nalaze kreirane simulacije koje će se koristiti u web stranicama. Program se startuje klikom na jar fajl EjsConsole.
Prozor Ejs console ima 3 tab-a: Basic option u kome se nalaze osnovna podešavanja, Advanced option i Output area. U pozadini se vidi da je startovan Ejs u ovom primeru jer je u osnovnim opcijama za programski jezik odabrana Java.
U osnovnim opcijama treba odabrati: podrazumevanu virtuelnu mašinu, tj. Java JRE verziju. Takođe treba odabrati radni prostor(engl. workspace) i programski jezik u kome se prave simulacije. Kao podrazumevano stoji java, ali ćemo mi promeniti u javascript.
Iako je odabrana Java, i dalje se može pokrenuti javascript varijanta klikom na dugme “Lunch Easy Java(script) Simulation. Međutim mi ćemo promeniti Programski jezika na javascript, da bi se u sledećem pokretanju Ejs console automatski pokrenuo i EjsS za rad u javascriptu. Posle ponovnog startovanja Ejs Console pokreće se i EjsS aplikacija za izradu simulacija u javascript-u:
© Copyright 2019 Slobodan Tršek